70 درصد بدن انسان را آب تشکیل می دهد

70 درصد بدن انسان را آب تشکیل می دهد

یکی از شگفتی های بسیار عجیب ساختمان بدن ما انسانها ،

مقدار آبی است که در بدن مان موجود است . اگر فقط وزن بدن مورد نظر باشد ، ما انسانها بیشتر از آب ساخته شده ایم .60  تا 70 در صد وزن بدن ما را آب تشكیل می دهد. چیزی در حدود چهل و نه كیلو گرم آب در یك مرد با وزن متوسط . حتی استخوان بدن ما كه كاملاً ماده ای سخت به نظر می رسد بالغ بر 20 درصد آن را آب تشكیل می دهد ، در حالی كه 95 درصد پلاسمای خون ما را آب تشكیل می دهد.

به وسیله ی آبی كه در اطراف بافت ها وجود دارد و توسط آنها به درون مكیده می شود، به محض اینكه حرارت اضافی در بدن تولید شود از بین برده خواهد شد

یکی دیگر از وظایف آب موجود در بافتهای بدن انسان جلوگیری از وارد شدن ضربه های شدید به اندام هاست . دریای درونی ما یك عامل ضربه گیر است . به عنوان مثال ، مایعی كه اطراف مغز ما را فرا گرفته است موجب می گردد كه مغز از صدمه های سخت وارده محفوظ بماند .همین طور ، استخوان ها ، محل اتصال آنها و اعضاء بدن و اعصاب در تشكی از مایع قرار دارند تا ما بتوانیم در محیطی كه دائم با اجسام برخورد می كنیم تاب مقاومت داشته صدمه ای بر ما وارد نگردد.

همچنین ، دریای آب درون بدن ما ، یكی از بهترین حل کننده ها است و همراه خود محلولهای شیمیائی پر ارزش بسیاری را توأم با موادی كه به حالت شناور هستند به نقاط مختلف بدن می رساند . مثلاً توانائی آن در نگهداری سدیم و پتاسیم به صورت محلول یك ضرورت است كه عمل انتقال تكانه های الكتریكی را انجام می دهد و موجبات فعالیت ماهیچه ها و اعصاب را فراهم می سازد .

آب مورد نیاز بدن ، مانند غذا ، باید دائم تأمین گردد. به طور معمول ما روزانه حدود هشت لیوان آب مینوشیم، خواه این آب بصورت خالص باشد یا به وسیله نوشابه های دیگر . ما به همین اندازه هم از طریق غذا هرچند كه بدون آب به نظر برسد آب را بدست می آوریم. كل مقدار آبی كه بدن از طریق ادرار دفع می كند بالغ بر یك و یك چهارم لیتر می باشد و همین مقدار هم به صورت تبخیر از دست داده می شود که این تبخیر نقش خنك كنندگی بدن را ایفا می كند و از راه ریه ها و پوست بدن انجام می پذیرد.

عمل آب در بدن بیشتر از اینها پیچیده و مهم است . آب در بدن به طور دائم چون پولی كه در بانك رد و بدل می شود ، بین اعضاء مختلف و سیستم رد و بدل می شود. مثلاً در عرض یك روز بالغ بر یكصد و سی و هفت لیتر مایعات از خون تصفیه می گردد و دوباره توسط كلیه ها به خون برگردانده می شود .

چیزی بین هفت و نیم لیتر آب در داخل بدن تولید می گردد. در بین منابع مختلف غدد بزاقی در طی یك شبانه روز مقدار یك و یك چهارم لیتر آب برای مرطوب نگهداشتن دهان ترشح می شود و این بزاق ترشح شده علاوه بر مرطوب نگهداشتن دهان عمل گوارش را نیز منظم می كند. معده نیز بالغ بر یك و یك چهارم لیتر شیره معده ترشح نموده و پانكراس و كبد و روده ها بالغ بر سه لیتر و نیم مایعات ترشح می کنند .