کدام یک از دستگاه‌های تصفیه‌ آب مناسب هستند؟

کدام یک از دستگاه‌های تصفیه‌ آب مناسب هستند؟

کدام یک از دستگاه‌های تصفیه آب مناسب هستند؟

نحوه‌ی انتخاب ما باید بر چه اساسی باشد؟

چگونه از کیفیت دستگاه اطمینان حاصل کنیم؟

امروزه تنوع دستگاه‌های تصفیه آب بسیار بالاست و خریداران این دستگاه‌ها با یک سرچ ساده در اینترنت، با انبوهی از برندها و قیمت‌ها مواجه می‌شوند که ممکن است آنان را دچار سردرگمی یا گیجی کند. حتی فیلترهای به کار رفته در این دستگاه‌ها نیز از حیث کیفیت و کارایی متنوع هستند.  برای انتخاب بهتر، کافیست که تا حدی آلاینده‌های آب در منطقه‌ی خودتان را شناسایی کنید، پس از آن می‌توانید با بررسی فیلترها متوجه شوید که کدام یک برای حذف آلاینده‌های آب محیط زندگی شما مناسب‌تر است. اما گام‌های انتخاب دستگاه‌های تصفیه آب چیست؟

گام اول: تعداد مراحل دستگاه تصفیه آب

یکی از مهمترین ویژگی‌های دستگاه‌های تصفیه آب، داشتن چند فیلتر جهت تصفیه‌ی کامل آب است.

دستگاه‌های تک فیلتری قادر به تصفیه‌ی کامل آب نیستند و بسیاری از آلودگی‌ها و میکروارگانیسم‌ها در آب باقی می‌ماند. درواقع دستگاه‌های تصفیه آب از 5 مرحله‌ایی تا 9 مرحله‌ایی و بالاتر وجود دارند که دستگاه‌هایی با تصفیه‌ی پایین‌تر از 5 مرحله مرغوب نیستند.

نکته:در حال حاضر دستگاه‌هایی با 2 یا 3 مرحله تصفیه در بازار به فروش میرسند که اصطلاحا دستگاه تصفیه آب نامیده می‌شوند اما در واقع این دستگاه‌ها، پیش تصفیه هستند. همچنین بسیاری از دستگاه‌های تصفیه آب شامل تنها 1 فیلتر بوده که گفته می‌شود همین 1 فیلتر آب را در 8 یا 9 مرحله تصفیه می‌کند. این فیلترها معمولا به عنوان فیلترهای سرشیری، فیلترهای مخزن‌های دستگاه آب سردکن و یا برخی کلمن‌هایی که دارای تصفیه هستند، استفاده می‌شوند اما به عنوان دستگاه تصفیه آب نبوده و قادر به حذف املاح با دقت مورد نظر نیستند.

گام دوم: اصل بودن(اورجینال) دستگاه

برای اطمینان از اصل بودن یک دستگاه بهتر است به شرکت سازنده‌ی دستگاه دقت داشت. در بین دستگاه‌های موجود در ایران که اغلب ساخت کشورهای ایران و چین و تایوان هستند، باید دقت کرد که دستگاه‌های ساخت تایوان به این علت که تحت لیسانس کشور امریکا هستند از کیفیت بالاتری برخوردارند. راه دیگر برای تشخیص اصل (اورجینال) از تقلبی بودن دستگاه تصفیه آب، این است که از اصالت فروشنده و فروشگاهی که می‌خواهیم دستگاه تصفیه آب را از آن خریداری نماییم اطمینان حاصل کنیم یا بهتر بگوییم اطمینان از اینکه دستگاهی که قصد خرید آن را داریم از نظر کیفیت و بهداشتی دارای استانداردهای بالاییست یا خیر؟

گام سوم: روش تصفیه‌ی دستگاه

در انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی باید شیوه‌ای که دستگاه اقدام به تصفیه آب می‌نماید را مورد توجه قرار دهیم. از آنجائی ‌که شیوه‌های مختلفی در تصفیه آب خانگی وجود دارد، کامل ترین شیوه، تصفیه آب به روش اسمز معکوس یا RO بوده و معمولا 6 مرحله‌ای می‌باشند. دستگاه‌های تصفیه آب که به شیوه‌های دیگر اقدام به تصفیه آب می‌نمایند توانایی حذف تمامی آلودگی‌های احتمالی موجود در آب را ندارند بنابراین مناسب‌ترین و در عین حال کامل‌ترین شیوه تصفیه آب، روش اسمز معکوس RO  می باشد.

گام چهارم: گواهی‌نامه‌ها و استانداردهای دستگاه تصفیه آب خانگی

علاوه بر اصل بودن دستگاه، توجه به این نکته که دستگاه‌های تصفیه آب که مستقیما با سلامتی ما در ارتباط هستند، باید استانداردهای جهانی لازم را دارا باشند که این استانداردها نشان از کارایی بالا و بهداشتی بودن دستگاه دارد. این استانداردها شامل :

  • گواهینامه NSF (بنیاد ملی بهداشت)

گواهینامه NSF مهمترین گواهینامه ایست که دستگاه تصفیه آب خانگی مورد نظر ما بایستی آن را دارا باشد. این گواهینامه توسط بنیاد ملی بهداشت به دستگاه تصفیه آب خانگی استاندارد و بهداشتی داده می‌شود. گواهینامه NSF به دستگاهی ارائه می‌گردد که مراحل مختلف تست و آزمایش را با موفقیت و نیز مطابق با استانداردهای بهداشت جهانی طی کرده باشد. برای اطمینان از اینکه دستگاه مورد نظر دارای این گواهی می‌باشد یا خیر می‌توانید به سایت مربوط به NSF و یا به سایت خود شرکت سازنده دستگاه مراجعه نمائید و از صحت آن اطمینان حاصل کنید.

  • گواهینامه FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا)

گفتنی است که گواهینامه FDA یک گواهینامه بین المللی است که آمریکا به تولید کنندگان محصولات غذایی، دارویی و پزشکی سراسر جهان می‌دهد که شرکت‌های تولید کننده دستگاه‌های تصفیه آب خانگی معمولا این گواهی نامه را برای دستگاه‌های خود دریافت می‌کنند. این گواهی نیز یکی از گواهی‌های معتبر و قابل اطمینانی می‌باشد که بهداشتی بودن دستگاه را نشان می‌دهد.

  • گواهی نامه WQA یا گواهی نامه (Water Quality Association)

انجمن کیفیت آب خدماتی برای افزایش کیفیت آب به تولید کنندگان تجهیزات، فروشندگان و توزیع کندگان عرضه می‌کند.

  • گواهی نامه ROHS

گواهی Restriction of Certain Hazardous Substances که به اختصار ROHS گفته می‌شود در اوایل سال 2006 در اروپا صادر و به اجرا درآمد و به موجب آن توافق گردید که 6 ماده سمی وخطرناک که برای سلامتی انسان و محیط زیست خطرناک است  را در ساخت محصولات استفاده نکرده وتمامی تولید کنندگان متعهد شدند که این مواد را از محصولات خود حذف کنند تا اجازه پخش تولیداتشان به آنها داده شود.

این مواد عبارتند از کادمیوم، جیوه، کرومیوم،PBB ، BDE و سرب

گام پنجم: اطمینان از تصفیه‌ی کامل آب

نکته‌ی مهمی که وجود دارد اینکه

به هیچ عنوان بدون تضمین کاهش میزان املاح و سختی آب، دستگاه تصفیه آب نخرید .

اما چطور مطمئن شویم که آب کاملا تصفیه می‌شود :

با استفاده از یک دستگاه پرتابلی میتوان میزان سختی آب را سنجید و به آن، تی دی اس متر (TDS)میگویند. از فردی که دستگاه را برای شما نصب کرده بخواهید که با این دستگاه میزان سختی آب را قبل و پس از تصفیه به شما نشان دهد. اگر میزان سختی آب حدود ۸۰  الی ۹۰ درصد کاهش نداشت، در نتیجه شما دستگاه تصفیه آب تقلبی خریداری کرده اید. اگر وجه دستگاه را پس از اطمینان از عمل تصفیه پرداخت کنید در نتیجه می‌توانید تصفیه آب را عودت دهید

گام ششم: خرید از فروشگاه‌های مطمئن با گارانتی معتبر

گام انتهایی در یک خرید صحیح، دقت به گارانتی دستگاه می‌باشد. هر دستگاه تصفیه آبی ممکن است پس از مدتی در قسمت قطعات دچار مشکل شود. این اتفاق حتی در بهترین دستگاه‌ها نیز ممکن است رخ دهد. پس حتما از فروشنده‌ی معتبر خرید کنید و در ضمن از گارانتی دستگاه تصفیه آب خود مطمئن شوید تا در صورت خرابی سیستم، فورا به مشکل شما رسیدگی شود. در صورتی که از شرکت یا فروشگاهی خرید می نمائید که قابل اطمینان باشد، در مراحل دیگر برای انتخاب دستگاه مناسب برای منزل خود مسیر هموارتری را خواهید پیمود.

  در بخش محصولات می‌توانید تمامی دستگاه های مورد نیاز را پیدا نموده  و در صورت نیاز با ما تماس بگیرید