چند اشتباه رایج در خرید دستگاه تصفیه آب

چند اشتباه رایج در خرید دستگاه تصفیه آب

چند اشتباه رايج مصرف كنندگان ايراني هنگام خريد دستگاه هاي تصفيه آب

امروزه افزايش املاح و  آلودگي هاي آب تحت تاثير عواملي چون افزايش جمعيت ، افزايش آلاينده هاي صنعتي ، فرسوده بودن سيستم هاي انتقال آب شهري و بعضا بيماري هاي عفوني مردم را آگاهانه و منطقا به سمت دستگاه های تصفیه آب خانگی کشانده است و در این میان هم گروهی سود جو با واردات بی رویه قطعات و دستگاه های تصفیه آب بی کیفیت و بدون استاندارد سعی در ماهی گرفتن از این آب گل آلود دارند.

حال در این میان وظيفه فروشندگان آگاه است كه برای حفظ سلامتی مردم به آنها در خصوص دستگاه های استاندارد و با کیفیت اطلاع رسانی نموده و آنها را از لزوم تعویض به موقع فیلترها و استفاده از فیلترهای استاندارد که ضامن سلامتی شان است آگاه کنند.

در اين متن مختصرا به چند اشتباه رايج خريداران دستگاه هاي تصفيه آب در ايران اشاره ميكنم.

1ـ پيگيري خريد دستگاه آمريكايي

‌ از پيگيري دستگاه هاي ساخته شده در كشورهايي مانند آمريكا، آلمان ،ژاپن و ... خودداري فرمائيد . با اين كار تنها راه را براي فريب خوردن خود باز ميكنيد . تكنولوژي اسمز معكوس در اين سيستم ها منحصرا در اختيار آمريكا بوده و با توجه به روابط سازنده سياسي و اقتصادي آمريكا با كشور تايوان اين كشور كوچك اما با سرعت در حال توسعه بعنوان مهد ساخت قطعات و دستگاه هاي تصفيه آب در جهان شناخته شده است . بطوريكه معتبر ترين شركت هاي آمريكايي سازنده اين سيستم ها امروزه سايت هاي توليد خود را در گسترده ترين شكل ممكن در تايوان راه اندازي كرده اند و توليدات با كيفيت بالا و قيمت تمام شده پايين كارخانجاتشان در اين كشور را به تمامي كشورهاي جهان از جمله كانادا ، اسپانيا ، نروژ و ساير كشورهاي پيشرفته صادر ميكنند . آگاه شدن از اين موضوع كار ساده ايست ، به وبسايت گوگل سري بزنيد و بدنبال شركت هاي بزرگ تصفيه آب در جهان باشيد . بي شك به صدق گفته ما پي خواهيد برد.

بنابر اين وجود بعضي از برندهاي تصفيه آب با نام و يا پرچم كشورهايي چون آمريكا در ايران صرفا ترفندي كارامد و كم هزينه ( تنها چاپ يك برچسب كوچك و دلربا و يك بسته بندي مناسب )  براي فروش بيشتر دستگاه هاي با كيفيت پايين در بازار آشفته اين محصولات در ايران است .

2ـ توجه صرف به توضيحات فروشندگان بدون ارائه مدارك مستدل

چه آمريكايي بودن چه  تايواني بودن چه چيني بودن و يا هر ادعاي ديگري در مورد سيستم هاي تصفيه آب بايد با ارائه دليل و مستندات آن اثبات شود . اثبات آن كار سختي نيست . فروشنده ميتواند شما را با  قسمت هك شده نام كالا بر روي محصول و قسمت هك شده نام كشور سازنده محصول آشنا سازد . همچنين وبسايت شركت ميتواند گواه خوبي بر توضيحات فروشندگان باشد .

3ـ‌ عدم توجه به جنس قسمت هايي از دستگاه كه آب با آنها سرو كار دارد

از جمله اين قسمت ها ميتوان به مواد بكار رفته در فيلتر هاي كربني اين دستگاه ها  كه در نمونه هاي اصلي و بهداشتي آنها از پوسته نارگيل فراوري شده و در موارد غير اصلي از زغال سنگ استفاده ميشود و يا جنس پلاستيك حوضچه هاي فيلتر در اين سيستم ها نام برد. اين مواد مهمترين بخش اين دستگاه ها بوده و متاسفانه اهميت آن در هنگام خريد از چشم خريداران اين سيستم ها  پنهان است.