چرا آب تصفیه تلخ هست؟

چرا آب تصفیه تلخ هست؟

این سوال از جمله سوالات متداولی است که همه ، مخصوصا کسانی که به تازگی این دستگاه را تهیه نمودند و یا کسانی که برای اولین بار از این آب استفاده می کنند ، برایشان پیش می آید .


تلخی آب تصفیه شده احساسی است که بر اثر میزان خلوص بالای آب تصفیه شده به مذاق ما می آید ولی شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا واقعا آب تلخ نیست ؟!
بر اثر مصرف آب شهری ، املاح موجود در آب و در نتیجه سختی بالای آب شهری ، مذاق ما نیز به آن آب عادت کرده ، کما اینکه شما وقتی به شهری دیگر سفر میکنید مزه ی آب آن شهر شاید برای شما کمی متفاوت و یا حتی غیر قابل تحمل باشد ولی افرادی که در آن شهر زندگی میکنند کاملا به مزه ی آن عادت کرده و بنظرشان مشکلی ندارد.
حال در نظر بگیرید که دستگاه تصفیه آب کلیه املاح و سختی آب را حذف نموده و مزه و بوی آن را از بین برده است و در حقیقت چیزی که احساس میکنید ناشی از آب بدون املاح است و این عملکرد دستگاه تصفیه آب باعث خلوص بالا و در نتیجه احساس تلخی آب است ، در صورتی که این تلخی واقعی نیست و پس از مدتی مذاق شما کاملا سازگار خواهد شد و تلخی احساس نمی نمایید . همچنین پس از مدتی که آب تصفیه استفاده کردید ، اگر آب شهری که قبلا مصرف نموده بودید را استفاده کنید ، بو و طعم آن شما را آزار خواهد داد و متوجه تفاوت و عملکرد مفید دستگاه خواهید شد .
پاسخ علمی به این سوال هم اینگونه است که با کاهش املاح در آب ، چگالی آن در یک واحد کاهش می یابد و در نتیجه طعم آب هم کاهش یافته و سبک تر شده است و احساس تلخی و یا گسی آب تصفیه شده نیز به همین خاطر است .


روش کاهش " احساس " تلخی آب


در دستگاه های تصفیه آب شیری نصب گردیده است که می‌تواند این احساس تلخی یا همان خلوص بالای آب را کاهش دهد . شیری به نام شیر میکس که آبی را که از سه فیلتر اول گذشته ، با آبی که کاملا از همه فیلترها گذرکرده ، تلفیق نموده و به شیر برداشت می‌رساند.
نکته‌ی حائز اهمیت اینکه وقتی شما این شیر را باز کنید مسلما آبی را که استفاده می‌کنید کاملا تصفیه نشده و خلوص نهایی را ندارد. با این حال آبی که از سه فیلتر ابتدایی گذر کرده باز هم بمراتب از آب شهری با کیفیت تر است و دست کم گچ ، زنگ آهن ، سموم کشاورزی و به طور کلی املاح بالای 5 میکرون را بهمراه ندارد.
به همین خاطر هنگام نصب دستگاه ، شیر میکس به صورت پیش فرض در حالت بسته می باشد.
توصیه‌ی ما
توصیه‌ی ما این است که اگر هنگام نصب و مصرف اولیه آب دستگاه تصفیه ، احساس تلخی آن شما را ناراحت می‌کند ، می-توان برای مدتی در ابتدای کار ، شیر میکس را با راهنمایی تکنسین نصب کننده ، کمی باز نمود تا بمرور زمان احساس تلخی یا گسی از مذاق شما حذف گشته و با آب خالص و تصفیه شده سازگار گردد ، سپس کاملا شیر میکس بسته شود .