دستگاه تصفیه آب، تجمل یا ضرورت؟

دستگاه تصفیه آب، تجمل یا ضرورت؟

مگر سازمان آب اقدام به تصفیه آب نمی‌کند؟


سازمان آب از چه روشی برای تصفیه آب استفاده می‌کند؟
احتمال وجود چه آلودگی‌هایی در آب لوله کشی وجود دارد؟
چه نیازی به تصفیه دوباره آب توسط دستگاه تصفیه آب خانگی می‌باشد؟
دستگاه تصفیه آب خانگی از چه شیوه‌ای برای تصفیه آب استفاده می‌نماید؟
دستگاه تصفیه آب خانگی توانایی حذف چه نوع آلاینده‌هایی را دارد؟

 روش‌های تصفیه آب شهری و مضرات آن:

  آب تصفیه شده که از طریق سازمان آب و فاضلاب به صورت لوله کشی وارد منازل می‌شود طی دو مرحله تصفیه می‌شود: 

1. روش‌های مکانیکی(Barrier methods): که در ابتدا از طریق صافی‌ها و آشغالگیرها، ذرات بزرگ از آب جدا می‌شود.

2. اضافه کردن کلر به آب: که در این روش بسیاری از میکروب‌ها و باکتری‌ها در آب کشته می‌شوند.

سپس این آب وارد سیستم لوله‌کشی شهری می‌شود. در بسیاری از موارد میزان کلر افزوده شده بیش از حد نیاز است به این منظور که اگر در مسیر رسیدن به منازل آلودگی احتمالی به وجود آمد، کلر موجود در آب، آلودگی‌ها را از میان بردارد.حال با  توجه به مطالب بیان شده به این پرسش‌ها باید پاسخ داده شود که بعد از تصفیه آب توسط سازمان آب چه نیازی به تصفیه دوباره آب توسط دستگاه تصفیه آب خانگی می‌باشد.

آیا استفاده از دستگاه تصفیه آب در منازل لزومی دارد؟

 در این مورد باید گفت که اگر چه آب لوله کشی از نظر شفافیت و تمیزی می‌تواند قابل قبول باشد، اما از نظر سختی و سنگینی و وجود املاح و مواد معدنی متعدد هنوز برای مصرف مناسب نیست. چرا که دو روش گفته شده یعنی روش‌های مکانیکی و اضافه نمودن کلر، نمی‌توانند تغییری در میزان آلاینده‌های آب مانند نیترات و نیتریت ( موادی بسیار مضر برای سلامت انسان) ایجاد کنند و همچنین از میزان سختی و سنگینی آب نمی‌کاهند. حال با توجه به مواردی که ذکر شد اهمیت وجود دستگاه‌های تصفیه آب در خانه برای داشتن آب پاک و سالم و استفاده از آن برای مصارفی مانند نوشیدن آب، چای، قهوه، شستشوی سبزیجات و پخت غذا روشن می‌گردد.

اسمز معکوس، جادوی دستگاه‌های تصفیه آب:

در این روش که یکی از نوین‌ترین و امن‌ترین روش‌های تصفیه است، آب طی چند مرحله از یک غشا (membrane) عبور کرده و به این ترتیب در هر مرحله جداسازی آلاینده‌های فیزیکی و شیمیایی با اندازه‌ایی کمتر از 0.001 میکرون از آب صورت می‌گیرد و در نهایت آبی سالم و فاقد موادی مانند کل و نیترات و نیتریت و ....  را به دست می‌دهد.

مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب در منزل:

  • جوانی و شادابی پوست و بدن با آب سالم :

کم آبی سلول‌های بدن، منجر به پیری و چروکیده شدن آنها شده که اولین نشانه‌ی آن بر روی پوست ظاهر شده و سبب بروز ترک‌های پوستی و چروک می‌شود. در این میان استفاده از آبی که میزان املاح در آن بالا باشد و به طور کلی میزان سختی بالایی داشته باشد، فرایند پیری سلول را سرعت می‌بخشد. نوشیدن آب سالم با وجود دستگاه تصفیه آب می‌تواند منجر به پرتر شدن سلول‌ها شده و از بروز چین و چروک ناشی از کم آبی و یا حتی مواد مضر موجود در آب جلوگیری کند.

  • عملکرد بهتر دستگاه گوارش :

آب سبب بهبود عملکرد دستگاه گوارش شده و بسیاری از آلودگی‌های گوارشی را شسته و دفع می‌کند. حال اگر چنانچه این آب حامل بسیاری از مواد مضر و شیمیایی باشد، باعث بروز بیماری‌های فراوانی برای دستگاه گوارش خواهد شد.

  • عملکرد بهتر کلیه‌ها و جلوگیری از بروز سنگ کلیه :

بیماری سنگ کلیه ارتباط مستقیم با نوع و میزان مواد ورودی به بدن دارد. خوردن آب سالم سبب کاهش بروز بیماری‌های التهابی و سنگ‌های کلیه شده همچنین سبب می‌شود تا غلظت مواد اضافی در کلیه کم شده و عملکرد بهتر کلیه را به همراه دارد.

  • کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی:

قلب و عروق به دلیل بافت بسیار حساسی که دارند، بیشتر تحت تاثیر مواد معدنی متفاوت قرار می‌گیرند. انسداد عروق قلب و یا فشار خون بالا از عمده ترین بیماری‌های قلبی است که می‌توان با نوشیدن آب سالم و تصفیه شده تا حد زیادی به سلامتی آن کمک کرد. در واقع آب تصفیه شده که از میزان سختی آن کاسته شده و خالی از مواد مضری مانند نیترات می‌باشد، می‌تواند به رقیق‌تر شدن خون و بهبود حرکت خون در عروق کمک کرده و همچنین دفع مواد اضافی خون از طریق کلیه را تسهیل کند.

  • نوشیدن آب سالم و تناسب اندام :

بسیاری از افراد به دنبال تناسب اندام بوده و برای کاهش وزن به میزان آب مصرفی خود می‌افزایند. مصرف بالای آب سبب بروز احساس سیری شده و مصرف مواد غذایی را کاهش می‌دهد همچنین میزان متابولیسم سلولی با افزایش مصرف آب بالا رفته و کاهش وزن را به همراه دارد. در نتیجه آب سالم و بدون کالری این روند را سرعت بخشید و از ورود مواد مضر به بدن جلوگیری می‌کند.

با نصب یک دستگاه تصفیه آب برای منزل خود، سلامتی را برای خانواده خود به ارمغان بیاورید، زیرا نوشیدن آب سالم خود نعمتی بزرگ است. با راه اندازی یک دستگاه تصفیه آب به سلامت آب و خانواده کمک کنید و همیشه در شیر آبی مجزا آب تصفیه شده برای نوشیدن داشته باشید