تاریخچه اسمز معکوس یا RO

تاریخچه اسمز معکوس یا RO

( روئید)  در سال ۱۹۵۳ تحقیقات درباره فرایند اسمز معکوس را آغاز کرد.

در سال ۱۹۶۰ «لوئب» و «سوریراجان» اولین الیاف ممبران اسید استیک RO را ابداع کردند که جریان بالای آب (WF) و تصفیه نمک بالا (SR) را انجام می‌داد. می‌توان‌این مرحله را سر آغاز تکنولوژی RO به شمار آورد. در همین زمان فرایندهای ممبرانی دیگری نیز با سرعت زیادی در حال رشد بودند. در دهه ۵۰ میلادی، محققان UCLA به سرپرستی سوریراجان اولین شبیه‌سازی مصنوعی ممبران زیستی اسمزی را انجام داند.‌این اولین باری بود که انسان توانست از اسمز استفاده کند. سپس دولت‌ایالات متحده ۴ میلیارد دلار روی‌این موضوع سرمایه‌گذاری کرد. در‌این فرایند از اصول اسمز معکوس طبیعی برای وارد کردن فشار به فاضلاب و وادار کردن مولکول‌های آب پاکیزه برای عبور از ممبران‌های نازک و تولید آب تصفیه شده استفاده شد. در همین زمان، تمامی انواع ذرات مضری که نمی‌توانستند از درون ممبران‌های نازک رد شوند از فاضلاب سیستم حذف می‌شدند.

ناسا از اولین ارگان‌هایی بود که از RO برای بازیافت و تصفیه فاضلاب و ادرار فضانوردان شاتل فضایی برای تولید آب آشامیدنی سود برد. در سیستم‌های حمل و نقل فضایی و زیردریایی‌ها، استفاده از آب دریا به عنوان آب آشامیدنی برای سربازان ممنوع است. در حال حاضر،‌این روش به طور معمول در خانه‌های‌ایالات متحده برای تولید آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.‌این روش انقلاب بزرگی در آب آشامیدنی انسان‌ها پدید آورد و در حال حاضر نیز در سرتاسر جهان گسترش یافته است.


اولین نسل ممبران‌های RO برای تصفیه آب دریا طراحی شد.‌این روش جایگزین تنها روش موجود که در آن زمان که بسیار هزینه بر بود، شد. سودمندی و پتانسیل روش جدید توسط سازمان فضایی امریکا کشف شد و به همین منظور سازمانی برای حل مشکل مصرف آب در فضاپیماها راه‌اندازی شد.
در ابتدای دهه ۷۰ میلادی، ممبران‌های اسمزی که قابل کاربرد با فشار پایین آب باشند ابداع شد. تولید تصفیه کننده‌های آب آشامیدنی برای منازل با استفاده از RO از آن هنگام آغاز شد. در آن زمان در هر روز امکان تولید ۱ تا ۵ لیتر آب وجود داشت. با‌ این حال،‌این روش به میزان زیادی مشکلات‌ایالات متحده در بیابان‌های جنوب‌این کشور را که با مشکل آب آلوده به مواد هسته‌ای مواجه بود حل کرد.
امروزه لوازم خانگی دارای تکنولوژی RO امکان فراهم آوری ۲۸۵ لیتر آب آشامیدنی در روز را دارند که می‌تواند به خوبی تمامی نیازهای خانگی و آشامیدنی یک خانه کوچک یا یک دفتر کار را تامین کند. البته نسبت به نسل‌های قبلی دستگاه‌های تصفیه آب، فشار آب مورد نیاز در ورودی در‌این نسل کاهش یافته است که ‌این مهم، امکان استفاده از‌این دستگاه‌ها در محیط خانه و با فشار آب معمولی را فراهم کرده است.

 

تاریخچه توسعه ممبران‌های RO

 • ۱۷۴۸ محققان فرانسوی پدیده‌ای را کشف کردند که کیسه صفرای خوک برای تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌دهد 
 • ۱۸۶۱" گراهام" پدیده اسمز را کشف و شروع به گسترش آن کرد
 • ۱۹۰۳" مورس و پی‌یرس" الکترودها را به سیستم دیالیز اضافه کردند و تحقیقات خود در زمینه تجزیه و تحلیل‌ این سیستم‌ها را گسترش دادند.
 • ۱۹۰۶ "بچ هولد" ممبران با فیلتر بسیار ریز و قطر 01/0cm   را ابداع کرد.
 • ۱۹۱۳ "آبل" استفاده از دیالیز کننده با الیاف تو خالی برای کلیه مصنوعی را پیشنهاد کرد
 • ۱۹۴۳ "کلاف" با موفقیت یک کلیه مصنوعی را ابداع کرد و پدر کلیه مصنوعی خوانده شد
 • ۱۹۵۰" دکتر اس. سوریراجا" ابداع «شبیه‌سازی ممبران اسمزی زیستی»، پایه اسمز معکوس (UCLA)
 • ۱۹۵۳ "روئید" شروع تحقیقات در زمینه فرایند اسمز معکوس
 • ۱۹۶۰ "لوئب و سوریراجا" اولین افرادی بودند که موفق به تولید ممبران RO با الیاف اسید استیک شدند که دارای جریان آب بالا (WF) و دفع بالای نمک (SR) بود.
 • ۱۹۷۰ تصفیه آب دریا پیشنهاد ترمینولوژی فیلتراسیون هیبرید به عنوان اولین مفهوم در صنعت فیلتراسیون آب.
 • ۱۹۷۰ شرکت فیلمتک ابداع ممبران RO با عملکرد فشار پایین