بدن ما روزانه نیاز به حداقل 8 لیوان آب دارد

بدن ما روزانه نیاز به حداقل 8 لیوان آب دارد

بدن شما هر روز مقداری آب را از طریق تنفس، تعرق، ادرار و مدفوع از دست می دهد. برای آنکه بدن به فعالیت مناسب خود ادامه دهد،

بایستی با نوشیدن مایعات و خوردن غذاهای آبدار، ذخایر آب بدن دوباره پر شوند. حال سوال این است که بطور متوسط هر انسان سالم و بالغ در یک آب و هوای متعادل، روزانه به چه میزان آب نیاز دارد؟
حتما جمله آشنای «روزانه 8 لیوان آب و مایعات بنوشید» را بارها و بارها شنیده اید. جالب است بدانید 8 لیوان حدودا معادل 1٫9 لیتر می باشد و این در حالی است که طبق اعلانات سازمان دارو، میزان آب و یا نوشیدنی کافی برای مردان 3 لیتر (13 فنجان) در روز و برای زنان 2٫2 لیتر (حدود 9 فنجان) می باشد. پس بهتر است این جمله آشنا را به این شکل اصلاح کنیم: "روزانه حداقل 8 لیوان آب و مایعات بنوشید."
اما شرایطی هم وجود دارند که باید مایعات بیشتر و یا کمتری را نسبت به روزهای معمولی مصرف کنیم.

فاکتورهایی که روی میزان مصرف آب روزانه شما تاثیر می گذارند

همانطور که می دانید فاکتورهایی مانند میزان فعالیت روزانه، آب و هوا، وضعیت سلامت، حاملگی و شیردهی و… روی میزان آب مورد نیاز بدن در طول روز تاثیر می گذارند. در ادامه این فاکتورها و میزان تاثیر هرکدام را بررسی می کنیم.

ورزش: هر زمان که شما ورزش می کنید و یا فعالیتی که منجر به تعرق بدن می شود انجام می دهید، نیاز به نوشیدن مایعات بیشتر برای جبران آب از دست رفته بدن دارید. اینکه به چه مقدار مایعات بیشتر نیاز دارید به نوع ورزش، مدت آن و میزان تعرق بدن در حین انجام آن بستگی دارد. برای فعالیت های ورزشی کوتاه حدودا 400 تا 600 میلی لیتر (حدود 1٫5 تا 2٫5 لیوان) آب اضافه و برای فعالیت های سنگین تر مانند دو ماراتن که بیشتر از یک ساعت طول می کشد، بدن به مقدار بیشتری مایعات نیاز دارد.

محیط زندگی: آب و هوای گرم یا مرطوب منجر به تعریق بیشتر بدن می شود و بنابراین مایعات بیشتر باید مصرف گردد. هوای گرم داخل منزل نیز در روزهای زمستان باعث می شود پوست مقداری از رطوبت خود را از دست بدهد. همچنین در مناطق مرتفع که ارتفاع از سطح دریا بیشتر از 2500 متر است، بدن انسان به تولید ادرار بیشتر تحریک می شود؛ علاوه بر این، تنفس انسان در مناطق کوهستانی مرتفع، به دلیل رقیق شدن هوا و کمبود اکسیژن، تندتر و در نتیجه ذخایر آب بدن سریعتر مصرف می گردد.

بیماری و شرایط خاص سلامتی: در شرایطی که شما بیمار هستید و به عنوان مثال تب دارید یا دچار اسهال و استفراغ شده اید، بدن آب بیشتری از دست می دهد و برای جبران آن باید بیشتر آب بنوشید. همچنین زمانی که مثانه شما عفونت کرده و یا به سنگ کلیه دچار شده اید، روزانه به مقادیر بیشتری آب و مایعات نیاز دارید. از طرف دیگر، در بعضی شرایط خاص مانند تعدادی از امراض قلبی، کلیوی، بیماری های کبد و غدد فوق کلیوی دفع ادرار مختل شده و در این شرایط شاید تجویز شود که مایعات کمتری مصرف نمایید.

حاملگی و شیردهی: خانم ها در دوران حاملگی و شیردهی به مقادیر بیشتری آب و مایعات نیاز دارند. طبق توصیه سازمان دارو، در دوران حاملگی بایستی روزانه حدود 2٫3 لیتر (10 لیوان) و در دوران شیردهی حدود 3٫1 لیتر (13 لیوان) مایعات مصرف شود.