فیلتر دستگاه تصفیه‌ آب

فیلتر دستگاه تصفیه‌ آب

اهمیت تعویض فیلترهای تصفیه آب چیست؟

زمان مناسب برای تعویض فیلتر تصفیه آب چه زمانیست؟

هرگاه در مورد دستگاه تصفیه آب و چگونگی کارکردآنها صحبت می‌کنیم، ذهن ما ناخودآگاه به سمت فیلترهای این دستگاه‌ها رفته  و این سوال را ایجاد می‌کند که:

 این فیلتر دقیقا چه عملکردی دارند و آیا برای سلامتی انسان مضر نیستند؟

 بهترین زمان برای تعویض این فیلترها چه زمانیست؟

 هرکدام از فیلترها در مرحله چگونه آب را تصفیه می‌کند؟

نکته‌ی مهم در مورد فیلترهای دستگاه تصفیه آب این است که حتما باید به زمان تعویض هر کدام از این فیلترها دقت شود. در غیر این صورت آب خروجی از دستگاه می‎تواند از آب تصفیه شده‌ی شهری نیز آلوده‌تر باشد. نکته‌ی مهم دیگر این است که تمامی فیلترهایی که در دستگاه‌های تصفیه آب وجود دارند، همگی از مواد طبیعی و غیر شیمیایی ساخته شده‌اند که این امر گواهیست بر این ادعا که فیلترهای موجود در دستگاه‌ها هیچ ضرری برای انسان و محیط زیست ندارند.
در انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی باید شیوه‌ای که دستگاه، اقدام به تصفیه آب می‌نماید را مورد توجه قرار دهیم. از آنجائی ‌که شیوه‌های مختلفی در تصفیه آب خانگی وجود دارد، کامل‌ترین شیوه، تصفیه آب به روش اسمز معکوس یا RO بوده و معمولا 6 مرحله‌ای می‌باشند. درواقع دستگاه‌های تصفیه آب از 5 مرحله‌ایی تا 9 مرحله‌ایی و بالاتر وجود دارند که دستگاه‌هایی با تصفیه‌ی پایین‌تر از 5 مرحله مرغوب نیستند. از آنجایی‌که سلامت آب تصفیه شده در هر منطقه با مناطق دیگر متفاوت است، پس بهتر است ابتدا از درجه‌ی کیفیت آب منطقه خود اطلاع حاصل کنیم تا در بهترین زمان، به تعویض فیلترها بپردازیم.

در اینجا به6 مرحله از مراحل تصفیه آب اشاره می‌شود که به تصفیه آب به روش اسمز معکوس یا RO معروف است:

 • مرحله‌ی اول : فیلتر پلی پروپیلن
  فیلتر پلی پروپیلن

این فیلتر در مرحله‌ی اول تصفیه آب قرار دارد و به اختصار به آن فیلتر PP می‌گویند. این فیلتر توانایی حذف مواد اضافی در آب را که قطری بالای 5 میکرون دارند، دارا می‌باشد. موادی مانند: گل و لای، شن و ماسه، ذرات گرد و خاک، زنگ لوله‌ها و ذرات اضافی وارد شده به آب تصفیه شده‌ی شهری از طریق این فیلتر از آب حذف می‌شود. 

این فیلترها به رنگ سفید و کاملا تمیز هستند و بعد از جذب مواد اضافی در آب از جمله گل و لای و خاک، به رنگ زرد تا قهوه‌ایی تغییر رنگ داده که نشان‌دهنده ی زمان مناسب جهت تعویض فیلتر است. از آنجایی که آلاینده‌های آب و میزان آن در آب شهری  در مناط مختلف متفاوت است پس زمان تعویض فیلترهای پلی پروپیلن نیز در مناطق مختلف متفاوت است اما به طور تقریبی 1 تا 2 ماه بعد از نصب دستگاه بهتر است این فیلتر چک شده تا در صورت تغییر رنگ تعویض شود.  البته میزان آب ورودی به دستگاه هم به جهت زمان تعویض فیلتر بسیار اهمیت دارد.

نکته: تعویض این فیلتر سبب می‌شود تا هم دستگاه آب سالم‌تری تصفیه کند و هم آسیب کمتری به فیلترهای بعدی وارد شود.

 • مرحله‌ی دوم: فیلتر UDF
  فیلتر UDF از پوست نارگیل

این فیلتر در مرحله‌ی دوم دستگاه‌های تصفیه آب خانگی وجود دارد و به نام‌های دیگری از قبیل فیلتر کربن فعال (Carbon Active) یا فیلتر ذغالی شناخته می‌شود. این فیلتر از ذغال پوسته‌ی نارگیل ساخته شده و ساخت کشور تایوان می‌باشد.

فیلتر UDF

آب با عبور از ذرات هم شکل و هم اندازه‌ی زغال پوسته‌ی نارگیل در این فیلتر، آلودگی‌های مختلفی مانند کلر و برخی گازهای محلول و همچنین برخی محتویات آلی و بو و رنگ نامناسب خود را از دست داده و بیش از پیش تصفیه می‌شود. این فیلتر مواد مواد آلی و اضافی در آّب را ابتدا به خود جذب کرده و سپس آنها را موادی کاملا بی خطر تجزیه می‌کند.

در صورت مشاهده‌ی این فیلتر زیر میکروسکوپ منافذ ریز و پستی بلندی‌هایی بر روی آن مشاهده می‌شود که وجود این منافذ ریز نشان از عملکرد بالای این فیلتر در حذف ذرات ریز و رنگ و بوی نامطبوع از آب می‌باشد.

 زمان تعویض این فیلتر بین 3 تا 4 ماه می‌باشد.

 • مرحله‌ی سوم: فیلتر کربن بلاک (CTO)
  فیلتر کربن بلاک (CTO)

فیلتر مرحله‌ی سوم دستگاه تصفیه آب، فیلتر کربن بلاک است. این فیلتر نیز مانند فیلتر کربن اکتیو از پوسته‌ی نارگیل با تخلخل بالا ساخته می‌شود اما مراحل ساخت آن متفاوت است. این فیلتر برخی مواد اضافی در آب مانند باقی مانده‌ی کلر را از آب به طور کامل حذف کرده و رنگ و طعم آب را بهبود می‌بخشد.

عملکرد این فیلتر بسیار مهم است چرا که مواد اضافی که این فیلتر حذف می‌کند، بسیار برای عملکرد بهتر فیلتر ممبران مهم است. تخلخل بالا و حفرات موجود در سطح این فیلتر سبب افزایش سطح تماس آب شده و همچنین طول عمر بیشتر فیلتر را سبب می‌شود. این فیلتر کاملا گیاهی است و برخلاف بسیاری از فیلترهای شیمیایی مشابه در بازار برای سلامتی انسان مضر نیستند.

 زمان تعویض این فیلتر 5 تا 6 ماه بعد از راه‌اندازی دستگاه تصفیه آب است.

 • مرحله‌ی چهارم: فیلتر ممبران
  فیلتر ممبران

اسمز یک فرآیند طبیعی است که آب خالص از طریق یک غشای نیمه تراوا از محلولی با غلظت کمتر (فشار اسمزی کمتر) به محلولی با غلظت بیشتر (فشار اسمزی بیشتر) حرکت می‌کند. در اسمز معکوس این فرآیند معکوس اتقاق می‌افتد و با اعمال فشار، آب خالص از طریق یک غشای نیمه تراوا از آب تصفیه نشده جدا می‌شود که در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی این غشای نیمه تراوا، قیلتر اسمز معکوس یا RO نام دارد.

 موادی که از آب از طریق این فیلتر حذف می‌شوند شامل: انواع یون‌ها و نمک‌ها، فلوئور، کلر، کلرامین‌ها، سرب، نیترات‌ها، آفت‌کش‌ها، سولفات‌ها، مواد شوینده و ...

از آنجایی که دقت تصفیه آب توسط این فیلتر بسیار بالاست، لذا پساب تولید شده از طریق این فیلتر نیز ممکن است دارای آلودگی‌های زیادی باشد که از طریق شلنگ به سیستم فاضلاب شهری وارد می‌شود. دمای مناسب جهت عملکرد بهتر این فیلتر، 25 درجه سانتی گراد است و افزایش دمای آب سبب بازتر شدن منافذ فیلتر ممبران شده و احتمال عبود مواد آلی و اضافی از این فیلتر و ورود به آب، افزایش می‌یابد.

زمان تعویض این فیلتر ارتباط مستقیمی با زمان تعویض و درجه‌ی سلامت فیلترهای مراحل قبل دراد اما حدودا زمان تعویض فیلتر ممبران بین 18 تا 24 ماه است

 • مرحله‌ی پنجم: فیلتر پست کربن
  فیلتر پست کربن

این فیلتر نیز مانند فیلترهای کربن اکتیو و کربن بلاک از پوسته‌ی نارگیل ساخته شده است. این فیلتر در مسیر عبور آب از فیلتر ممبران و همچنین در مخزن آب قرار گرفته تا بو و رنگ و مزه‌ی احتمالی ایجاد شده  در مخزن ذخیره و همچنین مواد اضافی که به طور احتمالی از فیلتر ممبران عبور کرده را از آب بگیرد.

زمان تعویض این فیلتر بسته به میزان آب مصرفی (1500 گالن) بین 18 تا 24 ماه است. بعد از تعویض نیز بهتر است به اندازه‌ی 3 گالن آب از این فیلتر عبور کند تا ذرات اضافی احتمالی موجود در آن به خوبی شسته شود.

 • مرحله‌ی ششم: فیلتر مواد معدنی
  فیلتر مواد معدنی

نام دیگر این فیلتر، فیلتر مینرال است که به شکل استوانه‌ی زرد رنگ است و دارای ریز دانه‌هایی از مواد معدنی می‌باشد. این فیلتر تاییدیه‌ی سازمان بهداشت جهانی (NSF) را داراست. این فیلتر، آب را قلیایی می‌کند.

در واقع آب با عبور تاز فیلتر ممبران ممکن است بعضی مواد معدنی را از دست بدهد که این فیلتر با افزودن موادی مانند کلسیم،منیزیوم، سدیم، پتاسیم و همچنین آنتی اکسیدان‌های مختلف و افزایش میزان اکسیژن محلول (تا حدود20%)، آب را از حالت اسیدی خارج می‌کند و سبب می‌شود که آب خروجی از دستگاه، آبی مشابه آب خروجی از چشمه‌های کوهستانی و آب‌های معدنی باشد.

 زمان تعویض این فیلتر هم بسته به میزان آب مصرفی بین 18 تا 24 ماه است.

 

دو فیلتر دیگر نیز وجود دارد که به معرفی مختصر آنها خواهیم پرداخت.

 • فیلتر UF  (اولترافیلتراسیون)
  فیلتر UF (اولترافیلتراسیون)

این فیلتر یک غشای هالوفایبر پلیمری است که نحوه‌ی عملکرد آن شبیه به فیلتر ممبران بدون نیاز به پمپ است. این فیلتر قادر به حذف برخی مواد آلی دو ظرفیتی، DNA ، RNA، باکتری‌ها و ویروس‌هاست همچنین ذرات اضافی موجود در آب را تا قطر 0/02 میکرون را از آب جدا می‌کند. این فیلتر هیچ پسابی را تولید نمی‌کند و تمامی آب ورودی را تصفیه می‌کند. البته این فیلتر بر روی نمک‌ها و یون‌های موجود در آب تاثیر چندانی ندارد. این فیلتر در صورت گرفتگی قابلیت شستشو و استفاده‌ی مجدد را دارد که بسیار مقرون به صرفه است.

        

زمان تعویض این فیلتر حدودا بعد از مصرف 5000 گالون آب است

 • فیلتر UV
  فیلتر UV

این فیلتر برای ضد عفونی کردن آب‌های آشامیدنی و تصفیه‌ی پساب‌ها استفاده می‌شود. این فیلتر در مسیر آب خروجی به روش RO قرار می‌گیرد و شامل یک محفظه‌ی بسته از جنس استیل و یک لامپ UV می‌باشد.

زمان تعویض این فیلتر هنگامی است که لامپ این فیلتر بسوزد.